Aby uruchomić tryb awaryjny w Windows 10 należy wybrać Menu start -> przycisk zasilania, wcisnąć i przytrzymać klawisz Shift i wybrać uruchom ponownie (cały czas trzymając wciśnięty Shift).
Podczas wyłączania systemu pokaże się menu z którego wybieramy „Rozwiąż problemy”
Następnie wybieramy „Opcje zaawansowane”
Na kolejnym ekranie „Ustawienia uruchomienia”
i kolejno „uruchom ponownie”
Po ponownym uruchomieniu pojawi się ekran na którym możemy wybrac tryb awaryjny – przycisk 4, Wybierając 5 uruchomimy tryb awaryjny z obsługą sieci.
Innym sposobem jest uruchomienie programu msconfig, przejście na zakładkę „rozruch” i zaznaczenie pola „Bezpieczny rozruch„
Po ponownym uruchomieniu system zostanie uruchomiony w trybie awaryjnym.
Kolejnym sposobem jest dodanie dodatkowego menu wyboru przy uruchamianiu systemu. Aby to zrobić uruchamiamy wiersz poleceń jako administrator (prawy klik -> uruchom jako administrator) i wydajemy polecenie:
bcdedit /copy {current} /d "Windows 10 Tryb Awaryjny"
Następnie uruchamiamy msconfig wybieramy opcję „Windows 10 Tryb Awaryjny” i zaznaczmy „Bezpieczny rozruch”
Uruchamiamy system ponownie i do wyboru przez 30 sekund (domyślnie) mamy do wyboru możliwość wyboru uruchomienia systemu w trybie awaryjnym. Jeśli chcemy pozbyć się dodatkowego menu uruchamiamy msconfig i usuwamy wcześniej dodany wpis(zaznaczmy go i wybieramy Usuń).
W Windows 10 Microsoft domyślnie wyłączył działanie przycisku F8 przy uruchamianiu systemu dzięki któremu mogliśmy wybrać uruchamianie trybu awaryjnego. Możemy jednak przywrócić to działanie poprzez uruchomienie wiersza poleceń jako administrator i wydanie polecenia:
bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
Po ponownym uruchomieniu komputera po naciśnięciu przycisku F8 ukaże nam się menu takie jak było dostępne w poprzednich wersjach systemu Windows.
W przypadku gdy nie możemy uruchomić systemu aby skorzystać z powyższych opcji możemy skorzystać z płyty instalacyjnej, po uruchomieniu której z menu wybieramy „Napraw komputer” następnie „Rozwiąż problemy” oraz „wiersz polecenia”. Po uruchomieniu wiersza poleceń wydajemy komendę:
bcdedit /set {default} safeboot minimal
zamykamy wiersz poleceń i wybieramy „kontynuuj”. system uruchomi się w trybie awaryjnym.
W przypadku gdy nie posiadamy płyty instalacyjnej możemy skorzystać z innego sposobu. Rozpoczynamy uruchamianie systemu i w trakcie tego przerywamy go wyłączając komputer. Czynność powtarzamy kilka razy aż Windows uruchomi się w „trybie rozwiązywania problemów”. Dalej postępujemy tak jak w pierwszej poradzi na tej stronie.